Užitečné tipy, jak sbírat staré mapy

18 Kvě

Může být velmi náročné vizualizovat vztah lidstva k životnímu prostředí. Ale zeptejte se kteréhokoliv sběratele map a určitě vám řeknou, jaké staré mapy jsou důkazem toho, jak dlouho odváděli vynikající práci již mnoho staletí. Ze sbírání map se dozvíte mnoho věcí, které by si začátečníci nemuseli hned všimnout.

Jaký je v současnosti průmysl sběratelských map?

Mapový průmysl se výrazně odrazil od zpomalení, které zažili téměř všechny trhy se starožitnostmi po finanční krizi před téměř deseti lety. V současnosti existuje velká poptávka a zájem o různé starožitné mapy, které se pohybují od běžnějších map po vzácnější nálezy. 

Stará mapa Evropy z roku 1851
Stará mapa Evropy z roku 1851

Jako jsou mapy definované nebo kategorizovány obecně

Je zřejmé, že nejběžnější kategorizace je založena na zobrazené geografii, jako jsou například mapy Asie, mapy USA, mapy Texasu a další.

Stará mapa města Los Angeles
Stará mapa města Los Angeles

Jedním z dalších způsobů, jak sběratelé uvažují o mapách, jsou typy, jako jsou skládací nebo kapesní mapy atlasy, nástěnné mapy, železniční mapy, mapy brzkého průzkumu konkrétního regionu, knihy s mapami a další. Existují sběratelé, kteří zvlášť kategorizovány městské mapy a obrazové mapy a mapy z ptačí perspektivy, které se na začátku 20. století stávají ještě běžnějšími. 

Speciality ve sbírání map

Stejně jako většina druhů sbírkových předmětů, i sběratelé mají tendenci následovat svou vášeň a prosazovat své vlastní zájmy ve svých sbírkách. Přesto je často dodrženo několik témat. Existují lidé, kteří považují mapy za umělecká díla, zejména mapy před 19. stoletím plné alegorických postav a vinetiek. Tito sběratelé sbírají mapy podle vnímané umělecké hodnoty a estetiky.

Mapa starého města Budapešti
Mapa starého města Budapešti

Většina sběratelů se zaměřuje na určitou geografii, která je pro ně důležitá, například na jejich dědictví, bydliště a další. Podobně existují sběratelé zaměření na určité časové období, například před 18. stoletím, nebo na konkrétní téma nebo typ mapy jako například mapy z americké revoluční války. Jsou chvíle, kdy se sběratelé začnou obecně zaměřovat, což znamená, že budou shromažďovat veškeré druhy map. 

Mapové elementy nebo prvky, které ovlivňují hodnotu a vyvolávají zájem sběratele

Stejně jako jiné formy starožitností a umění, ani zde neexistuje přísný formální postup, který by pomohl definovat potenciální zájem nebo hodnotu. Hodnota je často funkcí potřeby, jedinečnosti, věku, vzácnosti, kartografa, velikosti mapy a uměleckého dojmu včetně stavu a zbarvení.

Staré mapy Čech

První mapy, které zachytily konkrétní geografii, budou pravděpodobně cennější oproti vykreslením téže oblasti později. Existují i staré mapy, které generují jen hodně zajímavostí, díky kterým si je sběratelé váží více. Věk mírně koreluje s hodnotou, přesto existuje 1600 map, které se běžně prodávají za nižší část některých map od 18. století. Podmínka je nesmírně důležitá, zejména u běžnějších map. Nakonec poptávka sběratelů podpoří zájem a hodnotu, která je pak ovlivněna ostatními prvky zmíněnými výše.

Konkrétní typy cenově dostupnějších nebo dostupnějších map

V průběhu 19. století zaznamenal technologický pokrok v oblasti výroby papíru a tisku výrazný skok. Výsledkem je, že výroba map se stala levnější a zvýšila se dodávka map po polovině 19. století.

Většina map v tomto období je docela cenově dostupná, včetně map od kartografů jako Mitchell, Colton a Tallis. K dispozici jsou také staré mapy, které jsou velmi atraktivní a pokrývají téměř všechny geografické oblasti s dostatečnou zásobou na zaručení nižších cen. Nejlepším příkladem jsou Belinove mapy z poloviny 17. století. 

Kde najít mapy a faktory, které je třeba vzít v úvahu při nákupu historických nebo starožitných map

Obecně jsou starožitné mapy většinou k dispozici při akcích, například od prodejců konkrétních map a několika prodejců starožitných knih či dokonce obchodů se starožitnostmi, zejména v turistických destinacích. Můžete očekávat, že ceny budou mnohem níže na aukcích, kde je menší obchodní režie, kterou musí cena pokrývat.

Prodejci také získali odborné znalosti a vědomosti, které se přenášejí do důvěryhodnosti pro seriózní sběratele. Vzhledem k tomu, jak důležitá je reputace ve specializovaném oboru, jako jsou starožitné mapy, existuje mnoho míst, které draží nebo prodávají mapy spravedlivě ke kupujícím. Pokud plánujete nákup starých map, doporučuje se zaměřit se nejprve na samotný předmět, ať už se bude hodit do vaší sbírky nebo ne, a pak na hodnotu.

Kolik můžete očekávat, že zaplatíte při zahájení sbírání map?

Konkrétní suma peněz, kterou je sběratel ochoten utratit za sbírku map, je věcí osobního rozhodnutí. Z tohoto důvodu může sběratel začít se skvělými mapami za méně než 100 dolarů a přidat si je do sbírky později, když budou dražší mapy něj cenově dostupnější.

Jakmile se jejich sbírka začne zvětšovat, většina sběratelů získá větší důvěru v porozumění starým mapám a mají tendenci investovat do vzácnějších a nákladnějších map, jejichž cena je vyšší než 1 000 dolarů. Tajemství je v tom, užít si a bavit se se svou sbírkou. Nakonec je také důležité určit, zda si plánujete ponechat celou svou sbírku, nebo budete své mapy otáčet, protože některé časem vyprodat. 

Faktory stavu, které ovlivňují sběratelnost map

Stav je nesmírně důležitý stejně jako pro jiné starožitnosti. Kvalita stavu se často zaměřuje na samotné mapy a méně na okraje. Dobrým příkladem horšího stavu nebo chyb kvality jsou ztráta barvy nebo drobné skvrny způsobené nečistotami v papírové surovině, zabarvením, skvrnami od vody nebo plísní, roztřepené nebo roztrhané, tónovaná nebo nahnědlé nebo žluté. Jak káže zdravý rozum, horší stav se dá na vzácných mapách odpustit. Na druhé straně, běžnější mapy, které jsou v horším stavu, budou mít také nižší hodnotu. Neexistuje ani univerzální systém klasifikace podmínek. Namísto toho se hodně prodejců spoléhá na poskytnutí stanoviska o stavu mapy, i když někteří také používají svůj vlastní systém klasifikace.

Podobné příspěvky:

    Nebyl nalezen