Oblíbené rozvržení kuchyně, které si rádi vyzkoušíte

19 Pro

Pokud jste už někdy viděli kuchyňský blok a zamilovali jste se do něj, pak vás čeká zážitek. Ať už se chystáte stavět novou kuchyni, nebo renovovat tu starou, budete překvapeni, že existuje spousta nápadů na uspořádání kuchyně, které jsou ideální pro váš rozpočet a prostor.

Kuchyně Galley

Chcete efektivně využít prostor, který máte k dispozici? Proč tedy nezkusit kuchyňskou linku? V kuchyni v kuchyňské lince jsou spotřebiče a desky rozmístěny na rovnoběžných stěnách a na obou koncích je průchod do dalších místností. 

U kuchyní typu galley se zbavíte prostoru, který často přichází vniveč díky nepohodlným rohovým skříňkám. Chcete-li zefektivnit pracovní trojúhelník, můžete zkusit umístit sporák, dřez a myčku na podobnou stěnu a na druhou stěnu umístit lednici a další prostor pro pult. 

V kuchyních s jednou stěnou, někdy nazývaných kuchyně s jednou řadou, jsou spotřebiče a pracovní plocha uspořádány podél jedné stěny v jedné linii.

Kuchyně typu galley musí mít velkorysý a volný průchod. Dbejte na to, aby mezi spotřebiči a skříňkami na obou stěnách byl prostor minimálně čtyři metry. Musíte být obzvláště opatrní, abyste pokud možno udělali místo pro otevřené dveře chladničky, trouby a skříněk. Ty totiž mohou blokovat

Kuchyně s ostrůvkem

Kuchyně s ostrůvkem jsou ideální volbou pro ty, kteří chtějí mít v kuchyni dostatek pultu a úložného prostoru. Toto konkrétní uspořádání, vhodné pro prostorné kuchyně, je často uspořádáno do tvaru písmene U, přičemž uprostřed kuchyně se nachází volně stojící část kuchyňské linky, která se nazývá ostrůvek. 

Kuchyňské ostrůvky jsou ideální, pokud potřebujete přidat úložný prostor a prostor na pult. Mnoho ostrůvků je na jedné straně vybaveno spodními skříňkami pro uložení kuchyňských ostrůvků. Je také běžné, že ostrůvky mají prodloužené pracovní desky, které vytvářejí prostor pro posezení. Můžete je proměnit v krásný prostor pro příležitostné stolování jen s přidáním několika stoliček. 

Toto konkrétní uspořádání je ideální pro menší prostory, kde není praktické použít jiné uspořádání. 

Kromě toho, že je kuchyňský dřez nainstalován u stěny, někteří majitelé domů dávají přednost vybavení svého ostrova dřezem. Na ostrov můžete také nainstalovat plochou varnou desku a vytvořit si tak krásnou kuchyňskou stanici. 

Nezáleží na tom, zda plánujete ostrov používat jako varnou zónu, přípravnou zónu nebo mycí zónu, protože tento konkrétní ostrov vám umožní snadno vytvořit efektivní pracovní trojúhelník. Jen dbejte na to, aby na různých stranách ostrůvku byl minimální odstup 3 metry, aby nedocházelo k neefektivnímu pohybu a tlačenici. 

Kuchyně s ostrůvkem jsou ideálním uspořádáním, pokud se rádi scházíte a bavíte hosty. Toto může být dokonce nejlepší uspořádání, které byste měli vyzkoušet, pokud k sobě vždy zvete přátele nebo máte velkou rodinu.

Kuchyné ve tvaru L

Kuchyně ve tvaru písmene L, jak už název napovídá, jsou uspořádány do tvaru písmene L, přičemž spotřebiče a skříňky jsou umístěny podél dvou, nikoli tří stěn. 

Toto konkrétní uspořádání je ideální pro maximalizaci efektivity pracovního trojúhelníku. Vzhledem k tomu, že pracovní stanice jsou instalovány pouze na dvou stěnách, stačí k pohybu mezi nimi udělat několik kroků. 

Protože jsou tyto kuchyně často zasunuty do rohů, kde stěny svírají úhel 90 stupňů, jsou vybaveny dvěma otevřenými konci, které umožňují snadný odchod a vstup. Je to ideální volba, pokud často přijímáte hosty nebo máte rušnou rodinu.

V dnešní době se otevřené bydlení stalo módním stylem domácnosti a kuchyně ve tvaru L se do tohoto konkrétního konceptu dokonale hodí. Tyto kuchyně se přirozeně otevírají do ostatních místností, protože jsou uspořádány podél pouhých dvou stěn. V ideálním případě se kuchyně otevírá buď do obývacího pokoje, nebo do jídelny.

Poloostrovní kuchyně

Polostínové kuchyně jsou oblíbené díky svým funkčním vlastnostem, které jsou podobné jako u kuchyní s ostrůvkem. Jediným rozdílem je, že toto uspořádání je vhodnější pro menší kuchyně. 

Podobně jako u ostrůvkových kuchyní mají poloostrovní kuchyně další pracovní desku připevněnou ke stěně, nikoliv stojící uprostřed kuchyně. To pomáhá šetřit místo, protože na jednom konci již není potřeba volný prostor 3 metry.

I když kuchyně s poloostrovem tvoří tvar písmene U, přesto se od kuchyní ve tvaru U liší zcela otevřenou třetí stranou přístupnou ze všech tří stran. Jedna část poloostrovního dílu se obvykle otevírá do jiné místnosti. 

Množství potřebného úložného prostoru je nejkritičtějším hlediskem, které musíte u tohoto konkrétního uspořádání zvážit.

Pracovní desky poloostrova jsou obvykle vybaveny spodními skříňkami pro další úložné prostory. Druhou stranu pracovní desky můžete také rozšířit a vytvořit tak prostor pro stoličky ideální pro příležitostné posezení stejně jako u ostrůvku.

Kuchyně s jednou stěnou

V kuchyních s jednou stěnou, někdy nazývaných kuchyně s jednou řadou, jsou spotřebiče a pracovní plocha uspořádány podél jedné stěny v jedné linii. Toto konkrétní uspořádání je ideální pro menší prostory, kde není praktické použít jiné uspořádání. 

V ideálním případě je prostor pro pult po obou stranách každého hlavního spotřebiče. Vzhledem k tomu, že kromě chladničky je zapotřebí minimální prostor pro pult, je v kuchyních s jednou stěnou obvykle umístěna na konci řady. Dbejte však na to, aby se dveře chladničky otevíraly směrem od stěny. 

Přečtěte si další článek: Stručný průvodce nákupem stropních svítidel

Nejlepší osvětlovací prvky jsou ty, které mohou poskytnout typ osvětlení, který potřebujete nebo chcete, odpovídají velikosti místnosti a doplňují ostatní prvky vašeho designu. Stropní svítidla jsou možnosti osvětlení, které byste mohli zvážit, pokud potřebujete v designu interiéru jak funkčnost, tak krásu. 

Množství potřebného úložného prostoru je nejkritičtějším hlediskem, které musíte u tohoto konkrétního uspořádání zvážit. Díky jediné stěně pro instalaci skříněk můžete popustit uzdu své kreativitě, pokud jde o ukládání potravin a kuchyňských potřeb. Zvažte vertikální instalaci skříněk od podlahy ke stropu, abyste využili plný potenciál prostoru na stěně.

Kuchyně ve tvaru U

Kuchyně ve tvaru U jsou uspořádány přesně tak, jak zní jejich název. Spotřebiče a skříňky jsou rozmístěny a instalovány podél tří různých stěn tak, aby tvořily tvar písmene U s jedním koncem otevřeným. Toto uspořádání se vyznačuje velkými prostory s dostatkem místa pro potřeby větších rodin. 

Toto uspořádání má dostatek úložného prostoru a kuchyňské linky, což usnadňuje, aby se celá rodina sešla a pomohla připravit různé fáze jídla najednou. Toto uspořádání také patří k nejjednodušším pro vytvoření efektivnějšího pracovního trojúhelníku. 

Většina kuchyní ve tvaru U je v současnosti uzavřená, aby oddělila jídelnu od nepořádku v kuchyni. Vymezuje také váš stávající prostor pro zábavu a stolování. Někteří majitelé domů rádi přidávají do své kuchyně ve tvaru U ostrov, pokud je prostor dostatečně velký, i když může přerušit tok kuchyně.

Podobné příspěvky: