Odvažte si svůj ul s váhou úlů

25 Zář

Hmotnost úlů indikuje zdraví celé kolonie, produktivitu včel, množství medu,které vyprodukují a taky i velikost kolonie. Monitorování hmotnosti úlu díky váze úlů dává včelařům možnost pochopit situaci v jejich kolonii a zvolit vhodná řešení na dané situace.

Proč vážit úly?

Odpověď je snadná. Vážení úlů je nejlepší diskrétní metoda k sledování stavu vašich včel.

I když je důležité o své včely pečovat a sledovat je, taky jsou chvíle, kdy je třeba nechat je být ve soukromí. Včely nemají rádi, když jsou jejich úle zbytečně otvírány zejména, když to někdo dělá každý den.

Váze úlů

Pochopitelně budete mít zájem sledovat, jak se daří produkci medu ve vaší kolonii. Vybíraní rámu a jejich okukování však může být celkem stresující a nepříjemné pro vás i vaše včely. 

Vážení úlů vám indikuje, jak se daří medu nebo kolik včel v něm máte. Jelikož každá pracující včela vyprodukuje nejvíce 1/12 lžičky medu za její život taky vám to dá perspektivu o neuvěřitelné práci celé kolonie.

Jak vážit své úly

Vážení úlů je skvělý způsob, jak se může včelař dovědět o populací včel v nich a statusu jejich produkci. Vybíraní všech rámů z umělých úlů k náhledu trvá hodně času, je namáhavé a stresující. Je však několik způsobů, jak můžete své úly odvážit.

Snadné vážení naklopením

Úly se běžně váží naklopením, jelikož zdvihnout 130kg úly je docela náročné. Naklonění a úlu a vážení jedné strany a pak ty druhé vám ušetří hodně sil a energie. Mnoho včelařů využívá tuto metodu k zjištění produkce medu uvnitř úlů.

Váze úlů

Vyšší přesnost zdvihnutím

Pokud během vážení potřebujete získat přesné měření pak je zdvihnutí tou metodou, kterou byste měli využít. Vyžaduje však zdvihnutím všech rámů a úlů na váhu. Na druhé straně váha úlů závisí právě na množství rámů, objemu plástev, medu, vajíček a celkové populaci včel. Máte-li jistotu, že celou tu váhu dokážete zdvihnout, můžete si k úlům připnou popruh a díky němu celou tu masu zdvihnout na váhu.

Další způsob je otevření úlu a následné vybrání každého rámu na váhu. Je to snadnější způsob v porovnání se zdvíháním na váhu, no otevřením úlu můžete vyrušit a zneklidnit své včeličky.

Podobné příspěvky: