Jak pečovat o děti s nespavostí 

15 Pro

Nespavost je stav, kdy člověk nemůže dobře spát. Navzdory obecnému přesvědčení se nespavci mohou stát nejen dospělí, ale dokonce i děti. 

Když je pro vaše dítě obtížné usnout, zůstat spát nebo spát doporučenou dobu, vaše malé dítě bude nakonec mrzuté a unavené po celý den. Nespavé děti také bývají méně efektivní při učení, více zapomínají a jsou celkově nešťastné. 

Nespavost souvisí s mnoha věcmi, jako jsou léky, zdravotní problémy a chování a myšlenky dítěte, které mohou narušovat spánek.

Péče o dítě s nespavostí doma

Lékař vám může doporučit několik věcí, které můžete zkusit dělat doma. Ty závisí na věku vašeho dítěte a možné příčině onemocnění.

Nespavost je stav, kdy člověk nemůže dobře spát.

Pokud máte starší dítě, může vám lékař navrhnout kognitivně-behaviorální terapii, která se zabývá právě nespavostí. Může zahrnovat změnu chování a myšlenek, které brání spánku. V závislosti na návrzích lékaře můžete také vytvořit režim před spaním, abyste zajistili, že vaše děti budou připraveny ke spánku. 

Možná budete také chtít své dítě povzbudit k pravidelnému cvičení. Pokud jsou předepsány léky, dohlédněte na to, aby je vaše dítě užívalo přesně tak, jak lékař doporučil. Pokud se u vašeho dítěte vyskytnou jakékoli problémy nebo reakce na lék, obraťte se na lékaře.

Vytvoření režimu před spaním

Vytvoření režimu před spaním je také velmi důležité pro zajištění toho, aby vaše dítě usnulo a spalo tak dlouho, jak je třeba. Dbejte na to, aby vaše dítě 8 hodin před spaním nekonzumovalo žádné nápoje ani potraviny s obsahem kofeinu, včetně čokolády, nealkoholických nápojů a ledového čaje. 

Dbejte na to, aby vaše dítě nejedlo velké jídlo v době blízké době spánku. Často stačí lehká svačinka, pokud vaše dítě pocítí hlad. Nedovolte dítěti pít před spaním velké množství vody, protože nutkání na močení by mohlo dítě donutit probudit se uprostřed spánku. 

Nikdy dítě nenabádejte, aby se v posteli dívalo na televizi, četlo si nebo používalo přístroje, jako jsou tablety a chytré telefony. Postel by měla sloužit výhradně ke spánku. Zajistěte, aby byl doma klid a ticho přibližně hodinu před stanovenou dobou spánku vašeho dítěte. 

Vypněte televizi, zhasněte světla, ztlumte hlasitost hudby a odhlaste notebook. To vše může dětem pomoci uvolnit se a odpočinout si po náročném dni. V ložnici dítěte musíte také udržovat chlad, tmu a ticho. Možná byste také měli zvážit odstranění počítače, televize a dalších přístrojů a elektronických zařízení z pokoje vašeho dítěte. 

Je také třeba, aby vaše dítě spalo a vstávalo ve stejnou dobu. Vždy by mělo spát na pohodlné matraci s pohodlnými polštáři. Pokud vaše dítě cítí úzkost ze sledování času, otočte je tak, aby hodiny nebyly obráceny směrem k vašemu dítěti. 

Problémy se spánkem, jako je nespavost, neprožívají pouze dospělí. Děti nimi trpí také! 

Podobné příspěvky: