Je Bowenova terapie pro vás vhodná?

15 Zář

Bowenova terapie v Thermana Laško patří mezi nejoblíbenější služby klientů z mnoha důvodů. Thermana Laško má specializovaný tým vyškolených ergoterapeutů a fyzioterapeutů, kteří se neustále vzdělávají a zvyšují svou kvalifikaci.

Ale co je to vůbec Bowenova terapie? Jaké výhody může nabídnout? Je to pro vás ta správná forma terapie? 

Co je Bowenova terapie?

Bowenova terapie je druh jemné a neagresivní terapie, která pomáhá řešit problémy pohybového aparátu a je také skvělou technikou, která navozuje relaxaci. Terapeut používá silný, ale dostatečně jemný tlak na určité pozice, aby stimuloval receptory v pojivové a svalové tkáni, které pak podporují proces samoléčení. 

Bowenova terapie je druh jemné a neagresivní terapie, která pomáhá řešit problémy pohybového aparátu a je také skvělou technikou, která navozuje relaxaci.

Tato terapie dokáže účinně a rychle snížit svalové napětí a pomoci nastolit rovnováhu energetického, lymfatického, hormonálního a neurologického systému. Thermana Laško provádí tuto terapii také u kojenců. 

Bowenova technika

Bowenova technika je forma jemné terapie, která se provádí na různé části těla pomocí prstů a palců v určitém pořadí nebo sekvenci. 

Jedná se o kroutivý pohyb ukazováčků a palců, jehož cílem je stimulovat nervové dráhy a umožnit tak „konverzaci“ mezi jednotlivými nervovými systémy v těle.  

Bowenův pohyb je velmi specifický a je aplikován na velmi specifické části těla. Jedná se o přesný pohyb měkkých tkání. 

Mezi jednotlivými pohyby terapeut opustí místnost, aby umožnil komunikační proces. Přestávky mohou pomoci zvýšit účinnost každé následující série pohybů. 

Pohyby se neprotahují ani nekloužou po povrchu kůže; místo toho se využívá vůle nadložní kůže k pohybu po tkáni pod ní, takže každý pohyb pokrývá malou plochu. To je definováno tím, jak daleko se může kůže člověka pohybovat nad cílovou oblastí. 

Nejlepší na Bowenově metodě je, že je vhodná pro všechny věkové kategorie a je také velmi jemná. 

Dvouminutová přestávka

Tom Bowen, který stál u zrodu Bowenovy terapie, měl pozoruhodnou schopnost přesně vypozorovat poněkud velmi jemné nerovnováhy v těle, a proto byl schopen rychle zahájit proces jejich nápravy. 

Po zahájení procesu několika speciálně vybranými pohyby nechal Tom klienta v terapeutické místnosti samotného a po několika minutách se vrátil, aby zkontroloval reakci těla a zjistil, co je případně ještě třeba udělat. 

Tato terapie dokáže účinně a rychle snížit svalové napětí a pomoci nastolit rovnováhu energetického, lymfatického, hormonálního a neurologického systému.

Tento speciální prvek, kdy si tělo může na několik minut odpočinout, podporuje důležitý proces regenerace. Délka přestávek se může lišit v závislosti na klientovi a různých postupech. 

V průměru však klienti mohou mezi jednotlivými sériemi cvičení strávit přibližně 2 minuty. Zkušení lékaři jsou si vědomi důsledků přestávek. Na začátku tréninku je však pro většinu lidí tento koncept poměrně obtížný. 

Přestávky jsou pravděpodobně jedním z nejméně pochopených aspektů Bowena, ale právě během nich se začíná projevovat práce a dochází ke změnám. Bowenovým nejzákladnějším principem je, že klient je ten, kdo vykonává práci, nikoli terapeut. Aby se tak stalo, mělo by být tělo ponecháno v klidu a bude potřebovat čas.

Jak Bowenova metoda funguje?

Mozek je bezpochyby jednou z nejzajímavějších částí těla. Jeho nejzákladnější funkcí je přijímat informace ze smyslových orgánů a interpretovat informace, jako je zvuk, pohyb, bolest a světlo. 

Umožňuje vědomou komunikaci uvnitř těla. Neuroplasticita označuje schopnost mozku rozpoznávat sám sebe prostřednictvím vytváření nových nervových spojení, což umožňuje nervovým buňkám mozku přizpůsobit svou činnost v reakci na nové změny nebo situace v prostředí. Využívá dotek jako podnět. 

Nejlepší na Bowenově metodě je, že je vhodná pro všechny věkové kategorie a je také velmi jemná. 

Každou sekundu projde z mozku do těla přibližně 600 000 signálů, které se pak vracejí zpět do mozku s informacemi, které jsou interpretovány a poslány zpět. Pokaždé, když něco vidíte, slyšíte, cítíte nebo si něco myslíte, váš mozek zapojí své minulé zkušenosti, aby daný vjem kategorizoval a přišel s odpovídající reakcí. 

Pokud jde o Bowenův pohyb, mozek to nedokáže okamžitě a potřebuje další informace, než si vytvoří reakci. Proto zatímco mozek žádá o další informace, terapeut opustí místnost a mozek vyšle určité signály na místo, aby zjistil reakci. 

Bezprostřední reakcí je téměř vždy hluboká a rychlá relaxace, když klient pohodlně leží. Klienti také obvykle uvádějí pocit tepla nebo mravenčení, který pociťují v oblasti, na které se pracovalo. Často se objevují komentáře, že mají pocit, jako by je terapeut stále držel za ruce.

Funguje Bowen vždy?

Mezi složitější prvky, které mohou být obtížně pochopitelné, patří minimální práce rukou během Bowenova sezení. Kromě toho se může stát, že klient po ošetření pocítí jen malé nebo žádné zlepšení, kromě pocitu uvolnění. 

Reakce na terapii ve dnech následujících po léčbě však mohou být obvykle v rozporu s jejím jemným a šetrným přístupem. Časté jsou také bolesti hlavy, bolestivost, ztuhlost a pocit podobný tomu, jako by vás přejel autobus, což naznačuje, že tělo a mozek zahájily proces zotavení. Po zahájení tohoto procesu je často rychlý a je také běžné, že dlouhotrvající bolest ustoupí nebo se zmírní po 2 až 3 ošetřeních. 

Přestože většina případů, kdy se Bowenova terapie provádí, jsou problémy pohybového aparátu, jako jsou bolesti krku a zad a zmrzlá ramena, může být užitečná i při organických problémech. Někteří klienti hlásí výrazné zlepšení u dráždivého tračníku, astmatu, neplodnosti, migrén a dalších reprodukčních problémů. 

V životě není nic zaručeno, a to platí i pro Bowenovu terapii. Pokud však vaše tělo na tuto léčbu zareaguje, začne a může začít proces hojení. Pokud však nedojde k žádné reakci, nemusíte se obávat, protože nedojde k žádnému poškození.

Podobné příspěvky: