Oblíbené druhy travního osiva

10 Dub

Nezáleží na tom, zda plánujete vypěstovat trávník od základů, nebo oživit stávající trávník, který utrpěl zimou nebo nemocemi. Nalezení nejvhodnějšího travního osiva a použití nejvhodnějšího travního hnojiva dokáže zázraky a promění obyčejný trávník v trávník, který se bude otáčet a stane se předmětem závisti vašich sousedů. 

Věřte tomu nebo ne, ale dobře udržovaný a svěží trávník nezlepšuje pouze atraktivitu vašeho domu. Dokáže také produkovat potřebný kyslík, pohlcovat srážky, snižovat erozi půdy a pohlcovat prach a částice, čímž zlepšuje celkovou kvalitu ovzduší. 

Naštěstí je dnes na výběr z mnoha druhů trávy. Obecně se trávníky dělí na dvě kategorie. Do první kategorie patří trávy chladného období, které se hodí spíše do míst, kde dochází k prudkým změnám teplot a chladnějším zimním měsícům. Naproti tomu trávy teplého ročního období prospívají a přežívají v oblastech, které se těší teplejšímu podnebí.

Podívejte se na popisy a podrobnosti o různých typech travních semen podle ročního období:

Obecně se trávníky dělí na dvě kategorie. Do první kategorie patří trávy chladného období, které se hodí spíše do míst, kde dochází k prudkým změnám teplot a chladnějším zimním měsícům.

Trávníkové osivo pro teplé podnebí

Trávy pro teplé období jsou známé svou schopností odolávat vyšším teplotám a snášet je. Níže jsou uvedeny některé z nejlepších odrůd travních semen, které můžete zvážit, pokud žijete v oblasti s teplejším podnebím:

Tráva bermuda

Jedním z nejoblíbenějších druhů trav teplého ročního období není nic jiného než bermudská tráva. Je známá svým agresivním růstem, což znamená, že dokáže zaplnit trávník dříve, než se nadějete. Bermudská tráva vyžaduje častou zálivku a plné slunce, aby mohla růst a dosáhnout svého plného potenciálu. 

Tato odrůda travního osiva je také odolná vůči opotřebení a suchu. Přesazování pomocí žita jako travního hnojiva umožní, aby váš trávník zůstal zelený a zdravý i v chladných zimních měsících. 

Tráva Bahia

Tráva Bahia je druh odolného trávníku teplého ročního období, který je ideální pro horké a vlhké oblasti. Vyžaduje minimální množství vody a roste a prospívá v polostínu nebo na plném slunci. 

Struktura trávy Bahia je ve srovnání s jinými trávníky drsnější. Díky své drsnosti tento druh trávy snadno snáší pěší provoz. 

Trávy pro teplé období jsou známé svou schopností odolávat vyšším teplotám a snášet je.

St. augustine

St. augustine je odrůda trávy známá svým poměrně pomalým růstem, má široké a hrubé listy s téměř zaoblenými špičkami. Tato tráva je velmi houževnatá a extrémně odolná vůči teplu, což z ní činí oblíbenou volbu v oblastech s častým horkým klimatem. 

Navzdory své houževnatosti však tráva st. augustine vyžaduje častou zálivku. Dobrou zprávou je, že snese i silné deště. Přestože není tak měkká a měkká jako jiné druhy trávy, je tráva st. augustine stále oblíbená pro svou pozoruhodnou odolnost vůči vysokému zatížení nohama a mechanizovaným trávníkovým zařízením a nářadím.

Stonožková tráva

Stonožka je nízko rostoucí a na údržbu nenáročná odrůda trávníku s velmi drsnou strukturou. Tento druh trávy je nejvhodnější pro oblasti s kyselou půdou. Nemusí se mu však dobře dařit v oblastech, které jsou extrémně suché, s výjimkou případů, kdy je pravidelně zavlažován. 

Tráva Zoysia

Tráva Zoysia a tráva svatého Augustina jsou v některých ohledech téměř stejné. Tato odrůda trávy roste pomalu, má tuhé a hrubé listy a potřebuje maximum slunečního světla. Tráva obvykle hnědne, když je vystavena dlouhým zimám, ale přesto získá zpět svou zelenou barvu v okamžiku, kdy teploty opět stoupnou. 

Semena trav pro chladná roční období

Travní semena pro chladná roční období jsou ve srovnání se svými protějšky pro teplá roční období mimořádně odolná vůči nižším teplotám. Mají také tendenci rychle růst během jarního a podzimního období. Růst těchto trav se však zpomalí, jakmile začnou teplejší roční období.

Níže jsou uvedeny některé z oblíbených odrůd trav pro chladné období, které byste mohli zvážit, pokud žijete v oblasti s nižšími teplotami:

Věřte tomu nebo ne, ale dobře udržovaný a svěží trávník nezlepšuje pouze atraktivitu vašeho domu.

Kentucky Bluegrass (kentucká modrá tráva)

Mnoho lidí žijících v chladnějších oblastech z určitého důvodu rádo vysévá semena kentucké modré trávy. Je také běžná v drnových farmách, protože se jedná o spolehlivé osivo, které vytváří zdravý a vydatný trávník. 

Tato odrůda trávy je známá svými krásnými tmavě zelenými listy ve tvaru písmene V, které jsou mimořádně měkké, ale přesto odolné vůči pěšímu provozu a sekačkám na trávu. 

Kentucky bluegrass snese slunce i polostín. Nevede se jí však dobře v oblastech s velkým zastíněním. Tato tráva je také vyhlášená tím, že je odolná vůči chorobám.

Kostřava vysoká

Kostřava vysoká snáší horké a suché počasí mnohem lépe než ostatní druhy trav chladného období na seznamu. Má husté a houževnaté listy tmavě zelené barvy a poměrně dobře snáší velký pohyb nohou a sekaček. Tato odrůda trávy také často roste v hustých a izolovaných tmavě zelených porostech.

Jemná kostřava žlábkatá

Rychle rostoucí odrůda trávy kostřavy jemné je známá svými tenkými listy se špičatými okraji. Tato odrůda trávy se běžně používá ve směsích osiv a často se mísí s osivem modré trávy a žita. 

Tento druh trávy nesnese dlouhá období horkého a suchého počasí. Je však ideální pro oblasti na severu, protože snáší změny teplot a daří se mu jak na plném slunci, tak ve stínu. 

Kostřava jemná je také skvělým travním semenem, které můžete vysévat pod stromy. Pamatujte však, že jemné kostřavy pro chladné období se vyrábějí v různých typech. Musíte se tedy ujistit, že jste si vybrali takový, který nejlépe vyhovuje vaší konkrétní oblasti. 

Trvalka Ryegrass

Trvalka ryegrass má sice špičaté, tenké a měkké listy, ale přesto dokáže dobře odolávat pěšímu provozu. Tato odrůda dokáže rychle klíčit a dobře roste na slunci i ve stínu. Na rozdíl od jiných odrůd trávy pro chladné období také rychle zakořeňuje. 

Běžně se setkáte s vytrvalým žitem jako jednou ze složek travních směsí osiv. Obvykle se mísí s osivem kentucké modré trávy, aby vznikla tráva vysoce odolná vůči stínu. Jedinou nevýhodou žita je, že na některých místech má tendenci růst hustěji než na jiných. To může vést ke vzniku trsů, které mohou mít za následek nejednotný vzhled trávníku. 

Podobné příspěvky: