Přínosy houby Hericium erinaceus

24 Úno

Korálovec ježatý Hřib lví roste na tvrdých dřevinách a jehličnanech v Severní Americe, Evropě a Asii. Obvykle se vyskytuje na mrtvých nebo odumírajících stromech. Houba dřevo rozkládá a zanechává po sobě vrstvu drobivých hnědých zbytků. Houby se vyskytují od poloviny podzimu do konce zimy, mají dlouhé bílé úponky s oranžovými špičkami visícími z klobouku, podle kterých dostaly své jméno. Mají obvykle průměr kolem šesti centimetrů, ale mohou dorůst až do šířky 24 centimetrů, pokud jsou pro jejich plodnice vhodné podmínky . Živiny získávají z rozkládajícího se dřeva a zvířata je často konzumují.

Lví hříva je jedlá pro vegany i nevegany. Houba má bohatou, výraznou chuť; takovou, která chutná jako humr, když se uvaří na středně propečený způsob . Lze ji použít do polévek nebo omáček nebo ji poduste se zeleninou a pokapejte olivovým olejem a citronovou šťávou. Houby také obsahují 30 esenciálních aminokyselin a 19 stopových prvků včetně vápníku, hořčíku, fosforu , selenu, zinku, mědi , draslíku manganu , železa, niacinu B6 , thiaminu B1 , riboflavinu , kyseliny pantotenové B5 , betakarotenu (forma vitaminu A ) a folátů . Mají také vysoký obsah vlákniny , bílkovin , selenu, mědi, železa, zinku, riboflavinu , B6, niacinu , thiaminu , vápníku, draslíku , manganu cholinu (živiny, která pomáhá při kognitivních funkcích) a fosforu. vitaminy D3 a K2 si tělo vytváří při působení slunečního záření. Houby jsou jednou z mála rostlinných potravin obsahujících vitamin D3 . Vitamin K je nezbytný pro srážení krve a stavbu silných kostí. Lví hříva obsahuje více než 30 % denní potřeby těchto základních živin.

Hřib lví roste na tvrdých dřevinách a jehličnanech v Severní Americe, Evropě a Asii. Obvykle se vyskytuje na mrtvých nebo odumírajících stromech.

Byly provedeny studie týkající se léčivých účinků houby lví hřívy na zvířata i lidi. Možné přínosy užívání doplňku stravy obsahujícího hřívu lví spočívají v tom, že hříva lví podporuje nervový růstový faktor (NGF). Zlepšuje paměť a výkonnost při učení, zvyšuje uvolňování nervového růstového faktoru(NGF). Inhibuje tvorbu beta amyloidu, o kterém se předpokládá, že zabraňuje Alzheimerově chorobě. Také zvyšuje propustnost krevní mozkové bariéry.

Lví hříva snižuje depresi, úzkost a nespavost prostřednictvím serotoninergních mechanismů. Bylo prokázáno, že serotonin pomáhá při poruchách spánku a má také pozitivní antidepresivní účinky na osoby trpící depresemi a úzkostmi. Suplementace Lion’s Mane vede ke zvýšení příjmu tryptofanu a syntézy serotoninu a metabolitů, jako jsou 5HIAA, HVA, kyselina indoloctová v hipokampu. Serotonin je zodpovědný za mnoho funkcí včetně nálady, chuti k jídlu, spánku, paměti a učení. Zvyšuje hladinu NGF v mozku. Bylo prokázáno, že nedostatek NGF způsobuje zhoršení ukládání a obnovování dlouhodobé paměti neurony. Zvýšení hladiny NGF může pomoci předcházet neurodegenerativním poruchám, jako je Alzheimerova nebo Parkinsonova choroba, tím, že podporuje růst, diferenciaci, regeneraci a ochranu neuronů po poranění.

Houba zvyšuje expresi nervového růstového faktoru (NGF), který podporuje přežití stávajících neuronů a současně zvyšuje tvorbu nových neuronů nervovými kmenovými buňkami. Zvyšuje BDNF, podporuje vývoj/neurogenezi v hipokampu (podílí se na prostorové a epizodické paměti). Zvyšuje hladinu IGF-1, zabraňuje ztrátě svalové hmoty/sarkopenii, což je fyziologický úbytek svalové hmoty, ke kterému dochází se stárnutím, a léčí ji. IGF-1 zvyšuje množství libové tělesné hmoty, sílu a hustotu kostí a zároveň snižuje množství tuku. IGF-1 také snižuje křehkost, a tím snižuje riziko pádů u starších lidí, které mohou způsobit smrt v důsledku zlomenin. Zlepšuje kvalitu spánku tím, že zvyšuje hladinu tryptofanu (prekurzoru serotoninu).

Studie používající doplňky stravy se lví hřívou ukázaly, že zvyšuje koncentraci NGF a tím zlepšuje duševní jasnost, vybavování paměti & výkonnost kognitivních úkolů (např. pozornost). Zvyšuje koncentraci erytropoetinu (EPO), erytropoetin stimuluje tvorbu červených krvinek a zvyšuje množství kyslíku přenášeného do buněk. Houba snižuje hromadění beta amyloidních plaků tím, že inhibuje jejich tvorbu a indukuje jejich odbourávání, snižuje oxidační stres, o němž se předpokládá, že hraje roli při vzniku Alzheimerovy choroby, a zabraňuje osteoporóze tím, že zvyšuje koncentrace IGF-1 a stimuluje tvorbu kostí. Snižuje zánět a bolest kloubů, snižuje množství zánětlivých cytokinů, jako jsou TNFα a IL6, zvyšuje růstový faktor chrupavky, který se podílí na regeneraci chrupavky. Nejsou hlášeny žádné vedlejší účinky spojené s užíváním lví hřívy.

Podobné příspěvky: