Co je třeba vědět o registrační dani pro DPH

22 Bře

Registrační daň pro DPH může být pro vlastníky malých firem, zejména těch, kteří již mají problémy s papírováním a vůbec netuší, co by měli říci svému finančnímu úřadu, dost zastrašující. Co je pak DPH? Jak se vás to dotkne? Pokud ano, jak byste měli postupovat při registraci pro daň z přidané hodnoty?

Co je to DPH?

DPH je zkratka pro daň z přidané hodnoty. Ta se účtuje za většinu prodeje služeb a zboží v různých zemích.

Pokud vaše firma dosahuje tržby, zákazníkům nebudete účtovat DPH, pokud na to nejste registrováni. Tržby, při kterých se běžně účtuje DPH, se označují jako zdanitelné tržby nebo zdanitelné tržby. Prodej osvobozen od DPH nebo prodej, který není v rozsahu DPH, se nepovažuje za zdanitelný prodej.

Musíte jen pokračovat v registraci pro daň z přidané hodnoty, pokud je roční zdanitelný prodej vaší firmy vyšší než limit stanovený úřady.

Měli byste se obtěžovat s registrací pro daň z přidané hodnoty?

Pokud vaše roční zdanitelné tržby přesahují stanovený limit nebo jsou stanoveny na překročení tohoto limitu během následujících 30 dní, musíte se zabývat registrací pro daň z přidané hodnoty nebo také povinnou registrací.

Existují případy, kdy se možná budete chtít zaregistrovat před dosažením limitu. Je známá jako dobrovolná registrace, která pomáhá s vašimi hotovostními toky, protože registrace DPH umožňuje vaší firmě získat zpět DPH z nákladů.

Pokud jsou však vašimi cílovými zákazníky členové malého podniku nebo široké veřejnosti, kteří sami nejsou registrovaní pro DPH, může být dobrý nápad, abyste zaregistrovali dobrovolně, protože svým zákazníkům musíte účtovat DPH, za kterou nemohou požádat. Znamená to, že vaši zákazníci mohou zaznamenat zvýšení vašich cen.

Jak je provedena registrace k DPH?

Mnoho lidí využívá online registraci pro DPH. Pokud byla vaše žádost o registraci přijata, přijde vám certifikát, který zobrazuje jedinečné referenční číslo DPH vaší firmy.

Co se stane po registraci DPH?

Po dokončení registrace pro daň z přidané hodnoty je třeba účtovat DPH z každého zdanitelného prodeje, který toto zákazníkům dělá. DPH na výstupu je DPH účtována zákazníkům.

Vaše firma může také požadovat vrácení části této DPH účtované dodavateli. Pamatujte, že existuje několik dodávek, u kterých nelze odečíst DPH jak pobavit kohokoliv kromě zaměstnanců. Vstupní DPH je typ DPH, kterou můžete uplatnit zpět.

Spravujte přechodné období

O registraci pro daň z přidané hodnoty byste měli požádat od konkrétního data, takže mezi tímto datem a zveřejněním vaší registrace pro daň z přidané hodnoty a čísla certifikátu je většinou přechodné období. Po provedení registračních údajů musíte z prodeje účtovat DPH na výstupu. Zatímco však nedostanete své registrační číslo pro DPH, nemůžete vystavovat oficiální faktury s DPH. Během přechodného období nutné přidat příslušnou sazbu DPH, často 20% z celkové hodnoty všech faktur od data žádosti o registraci.

Podobné příspěvky:

    Nebyl nalezen